NAVIGATORIA ADVENTURE RACE – prawdziwy rajd przygodowy, niezwykłe wyzwanie dla miłośników sportów ULTRA!
Wchodząc w szczegóły

Rajdy Przygodowe (ang. Adventure Racing) to sport zespołowy będący kombinacją kilku dyscyplin (bieganie, rowery, kajaki, rolki itp.), tradycyjnej nawigacji w terenie i zadań specjalnych. Trasa rajdu jest wyznaczona w postaci punktów kontrolnych (PK), które zawodnicy mają zaznaczone, na otrzymywanej przed startem mapie. Zespół zmierza od startu do mety non-stop, niosąc ze sobą cały niezbędny ekwipunek. W zależności od schematu trasy, po kolei pokonując poszczególne etapy rowerowe, piesze i inne. Przykładowo – jeśli zawody rozpoczynają się od etapu pieszego, rowery na następny etap są przewożone przez organizatora do tak zwanej strefy zmian, do której zawodnicy docierają w konsekwencji zdobywania kolejnych PK. Do niektórych stref zmian zawodnicy mogą także wcześniej zdeponować dodatkowy ekwipunek.

Coś jeszcze?

Dobre przygotowanie logistyczne w oparciu o schemat trasy (publikowany przed zawodami) to klucz do sukcesu na Rajdzie Przygodowym – trzeba dobrze się zastanowić, gdzie zabrać jaki sprzęt, ile wziąć jedzenia i picia, gdzie odpocząć, a gdzie lepiej nie tracić czasu by nie zastała nas noc… Oczywiście odpowiednie przygotowanie wytrzymałościowe i techniczne w konkretnych dyscyplinach, stanowi warunek niezbędny do startu w takich zawodach. Nierzadko jednak, mocna łydka przygrywa z dobrą nawigacją…

Czy dasz radę?

Wśród sportowców dyscyplin ultra-wytrzymałościowych, tych startujących w Rajdach Przygodowych można określić mianem ludzi renesansu. Wszechstronność to wspólny mianownik wszystkich zawodników AR. Żadna z dyscyplin wchodzących w skład rajdu, nie może być ci obca, jeśli chcesz z powodzeniem wystartować w AR. Co więcej, umiejętność posługiwania się mapą i kompasem (przynajmniej u jednego z członków zespołu) jest niezbędna do ukończenia zawodów w limicie czasu. Praca zespołowa, odporność na stres i zmęczenie, logistyka i zdolności survivalowe – to wszystko co może ci się przydać – jesteś gotowy? Do wyboru są dwie trasy, dostosowane do różnego stopnia zaawansowania:

Trasa SPEED

Trasa MASTERS

Rajd wspierają